Wymiana opon – 5 mitów, w które uwierzyłeś. Sprawdź, czy znasz je wszystkie?
  • 1657
  • 0

Wymiana opon – 5 mitów, w które uwierzyłeś. Sprawdź, czy znasz je wszystkie?

Jeśli uwierzyłeś w mit, że na oponach zimowych możesz bez ryzyka przejeździć całe lato, to jesteś w błędzie. Zresztą nie tylko ty, dlatego dziś mamy dla ciebie zestawienie 5 mitów na temat eksploatacji i wymiany opon, w które uwierzyłeś.

O tych mitach na temat wymiany opon po prostu warto wiedzieć

 

Mit 1: Przejeżdżę na oponach zimowych całą zimę, będzie taniej

Nie będzie. Fakt faktem – jednorazowy zakup dwóch nowych kompletów opon klasy średniej lub wyższej to spore obciążenie dla domowego portfela, ale oszczędność z próby poruszania się na ogumieniu zimowym przez cały rok, wydaje się nam przynajmniej wątpliwa.

Warto wiedzieć!

Badania dowodzą, że w zakresie temperaturowym 8-10°C opona zimowa zużywa się do 20% szybciej od swojego odpowiednika letniego i do 70% (!) powyżej 15°C.

O ile podczas typowej jazdy miejskiej na krótkich odcinkach drogi – rzędu 1-5 kilometrów, nie odczujesz większej różnicy, to jeśli miesięcznie pokonujesz kilkaset, kilka tys. kilometrów, to wyruszanie w trasę na oponie zimowej w upalny dzień, jest co najmniej niewskazane.

Mit obalony.

Mit 2: Nowa opona letnia jest lepsza od używanej zimowej

Błąd – oczywiście, jeśli nie mówimy o skrajnych wypadkach, kiedy to opona zimowa przypomina już tzw. semi-slicki, ale opona letnia, nawet ta z klasy premium, nigdy nie będzie przewidywalna. Musisz wiedzieć, że opony letnie produkuje się z zupełnie innej mieszanki. Co do zasady – opona letnia wykazuje znacznie mniejszą elastyczność w temperaturach poniżej 2-4°C, a co za tym idzie, nie gwarantuje odpowiedniej przyczepności.

A stwardniałe czoło opony to nie tylko powód, dla którego konieczność wyjazdu z parkingu będzie spędzała ci sen z powiek, ale i realne zagrożenie dla wszystkich użytkowników ruchu.

Tak, dla ciebie też.

Mit obalony.

Wulkanizacja, wymiana oponon - Allserwis Zielona Góra

Mit 3: Wymiana opon na zimowe? Dopiero przy pierwszych opadach śniegu

Ten mit łączy się z tym, który omówiliśmy kilka wierszy powyżej. Pamiętaj, że opona letnia traci nawet połowę swoich właściwości jezdnych już przy temperaturze sięgającej 0°C – wobec tego oczekiwanie na pierwsze opady śniegu wydaje się tym bardziej kuriozalne.

Fakt, że jezdnia jest sucha, to jeszcze żaden argument, dla którego z wymianą opon miałbyś zwlekać do ostatnich dni. Przypomnij sobie tylko, ile czekałeś na wymianę opon u wulkanizatora rok temu. Nie chcesz chyba przez to przechodzić raz jeszcze, prawda?

Mit obalony.

Mit 4: 2-milimetrowy bieżnik to żaden problem

Kwestia bezpieczeństwa, a wymogi formalne, wynikające z kodeksu drogowego to dwie różne sprawy. Jeśli nie chcesz (w najlepszym przypadku) spędzić kolejnych kilku miesięcy w sali rehabilitacyjnej, to zapamiętaj zasadę:

  • opona letnia z bieżnikiem 1,6 mm straciła 70% swoich właściwości jezdnych,
  • opona zimowa z bieżnikiem 1,6 mm straciła 90% swoich właściwości jezdnych.

I nie ma co do tego żadnych wyjątków.

Mimo że polski ustawodawca pozwala na poruszanie się z bieżnikiem nie płytszym niż 1,6 mm, to według naszego zespołu redakcyjnego, dla opony zimowej graniczną barierą są 4-5 mm, a dla opony letniej 3 mm. Poniżej tych poziomów nie licz na dobrą trakcję i ochronę przed uślizgiem kół przy przecinaniu kolein w trakcie deszczu.

Mit obalony.

Mit 5: 4-letnia opona nie nadaje się do dalszej eksploatacji

To jeden z popularnych mitów, o których mogłeś usłyszeć od kolegów z pracy. Fakt jest jednak taki, że nawet 5-letnia opona i starsza to jeszcze nie powód, dla którego miałbyś odwiedzić mechanika lub zakład wulkanizacyjny. Dlaczego? Z prostego powodu – jeśli opony były w odpowiedni sposób eksploatowane i przechowywane poza sezonem, ich właściwości jezdne wcale nie muszą dużo różnić się od nowego kompletu, który zamówisz w sklepie.

Co prawda, istnieje wyższe ryzyko, że opona eksploatowana przez 4-5 lat, nie zapewnia już tak dobrych osiągów, jak nowa, ale nie wynika to z ich wieku, a czynników zewnętrznych – w tym  zaniedbań użytkownika (np. poruszania się na kołach o zbyt niskim lub zbyt niskim ciśnieniu).

Mit obalony.

Sprawdź nasze usługi wymiany opon: http://allservis.pl/services/wymiana-opon-wulkanizacja/

© Copyright 2018 allserwis Zielona Góra - jesteśmy partnerem Oponeo!